Vyhledávání
      

klamonožka bahenní (Aulacomnium palustre)

Mechy > 

Výška rostliny: 
do 12.0 cm
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, stín, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, náročné

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Klamonožka bahenní je statná rostlina rostoucí v rozvolněných trsech, vzpřímená nebo poléhavá, nepravidelně větvená nebo s větvemi až 12 cm vysokými.

Lodyhy jsou hustě kryté hnědým až rezavým vlášením. V paždí lístků se tvoří odpadavé flanely s diferencovanými listovými primordii.

Listy jsou za vlhka vzpřímeně odstálé až zkroucené, až 4 mm dlouhé, trojúhelníkovité nebo dlouze kopinaté, ve špičce mohou být tupé. Žebro je dobře vyvinuté, končí ve špičce. Okraj listu je částečně zahnutý až oboustranně podvinutý, v dolní části listu celokrajný, výše vyčnívající papilou jen slabě zoubkovaný. Buňky jsou izodiametrické až nepravidelně mnohoúhelníkové, tlustostěnné, s jednou centrální papilou po obou stranách listu, na okrajích prodloužené, hladké. Bazální buňky jsou dvou až třívrstvé, obdélníkovité, nafouklé, s hnědou zesílenou buněčnou stěnou.

Tobolka je nachýlená, slabě vyklenutá. Rostliny jsou většinou sterilní, rozmnožují se nepohlavně.

Čeleď:
Aulacomniaceae – klamonožkovité

Výskyt:
Druh roste v celé Evropě, ve Španělsku, Makaronésii, v severní a jihovýchodní Africe, v severní, západní a východní i střední Asii, v Severní Americe, Grónsku, Mexiku, jih Jižní Ameriky, v Austrálii, na Novém Zélandu, v Tasmánii. V ČR roste na vhodných místech od nížin do hor, v rašeliništích a mokrých loukách, ale i ve vlhkých lesních světlinách, na vlhčích okrajích lesních cest. Na vlhčích, stinných stanovištích vytváří rozvolněné trsy s lodyhami. Na sušších a slunných místech vytváří trsy hustší s kratšími lodyhami.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.