Vyhledávání
      

Osladič obecný (Polypodium vulgare)

 

Mechy, lišejníky a kapradiny > 

Výška rostliny: 
do 30.0 cm
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
peřenosečné
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
stín, vlhko, vápenité půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Osladič obecný je kapradina s plazivým oddenkem až 1cm tlustým, který roste přímo pod povrchem země. Je zmáčklý, z vnější strany tmavohnědý, pokrytý plevami uvnitř zelený. Listy jsou světle zelené, až 30cm dlouhé a jednoduše peřenodílné. Mají úkrojky celokrajné nebo slabě vroubkované, na rubu s vyvstálým nervem, podél něhož jsou uloženy ve dvou řadách oranžové, později hnědavé plodní kupky bez ostěr. Mladé listy jsou stočeny do závitků. Osladič se rozmnožuje výtrusy podobně jako kapraď samec.
Podobná s osladičem obecným je žebrovice různolistá (Struthiopteris Weis) a často se s osladičem zaměňuje. Pozná se podle čárkovitě kopinatých, peřenolaločných úkrojků. Roste v horských lesích.

Výskyt:
Osladič obecný roste téměř všude, u nás v lesích a na skalách. Vyžaduje vápenité půdy, ale roste i na pařezech a zejména tam, kde je dost stínu a vlhka.

Použitelná část:
Používá se oddenek.

Sběr:
Rostlina se sbírá v březnu nebo na podzim. Při sběru ji zbavujeme listových řapíků, kořenů a plev. Horní část oddenku ulomíme a znovu zasadíme. Oddenek se řádně omyje a suší ve stínu nebo na slunci. Sušený je uvnitř nazelenalý a vně červenohnědý. Má slabý pach žluklého oleje a chutná nasládle, pak nahořkle až škrablavě. Nevykupuje se.

Použití:
Osladič je hořčina s pryskyřičným charakterem, obsahuje saponin, sliz a sliznice, glycyrhizin nebyl dosud prokázán.
Pryskyřičná hořčina je účinná proti střevním parazitům, sliz a zejména saponin, který je v čerstvém oddenku, usnadňuje odhleňování. Podporuje vylučování žluči a působí mírně projímavě. Droga se dnes užívá jen zřídka jako experktorans a střevní dezinficiens vitřně v nálevu. Při zánětu průdušek a proti hlístům. Lidově se užívá také při nemocech žlučníku a zácpě. Je možné ho podávat v prášku třikrát denně 1 -2g, nejlépe v oplatkách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.